Oleska Gazeta Powiatowa
Olesno, Lasowice Wlk, Dobrodzień, Praszka, Gorzów Śląski, Radłów, Rudniki, Zębowice
     II Ogólnopolski Przegląd Piosenki Poetyckiej, Olesno 13-14 X 2001
     INTERESUJĄCO, ALE...

     Zacznijmy od podsumowania, żeby nie narażać czytelników na niepewność: oleski OPPP jest imprezą ciekawą, na wysokim poziomie artystycznym.
     Na poparcie tego stwierdzenia mamy kilka faktów. Praktycznie wszyscy laureaci ubiegłorocznego przeglądu po wyjeździe z Olesna zdobyli liczące się nagrody na innych, ważnych przeglądach i festiwalach, z krakowskim festiwalem piosenki studenckiej włącznie. Podobnie będzie zapewne w przyszłym roku. Z jednym wyjątkiem: Małgorzata Wojciechowska, laureatka jednej z głównych nagród, zdobyła już wszystkie liczące się nagrody, więc po występie w oleskim konkursie nie bardzo ma już o co walczyć.
     Recital w Oleśnie dał zespół "Czerwony Tulipan" (następnego dnia grał już na "Kabaretowej Scenie Trójki"). Dodajmy do tego występ Andrzeja Poniedzielskiego i występek (bo tylko 3 piosenki) Tomasza Lewandowskiego oraz konferansjerkę Piotra "Słonia" Trzeciaka - wszystko to zjawiska niepowtarzalne i jedyne w swojej klasie.
     Czas, który widzowie, poświęcili na to wszystko, na pewno nie był stracony. Artyści z "Tulipana" umiejętnie łączą w swoim programie akcenty kabaretowe z nuta poważniejszą. Co nie powinno dziwić, wszak Ewa Cichocka i Stefan Brzozowski występowali niegdyś w kabaretowych "Kaczkach z nowej paczki", nagrywajac z tym zespołem złotą płytę "Greps". Stefan i Krystyna Świątecka dali się swego czasu poznać w studenckim ansamblu "Niebo". Wreszcie, "Czerwony Tulipan" istnieje już 16. rok i ma się dobrze, o czym mogliśmy się przekonać.
     Kto zna jedynie piosenki Andrzeja Poniedzielskiego, mógłby sądzić, ze to człowiek ponury. Piosenki bowiem pisze piękne, ale poważne, a i z optymizmem w nich nie przesadza. A to jeden z najdowcipniejszych ludzi w Polsce! Tu zdolność opisu niżej podpisanego się kończy, tego co Mistrz mówi pomiędzy piosenkami, należy posłuchać, imitacja nie wydaje się możliwe. Co najwyżej można dodać, że żart w wykonaniu Andrzeja Poniedzielskiego stanowi najwyższą formę obrony przed absurdami codzienności.
     Nie brakuje więc oleskiemu przeglądowi artystycznych indywidualności. Jak się jednak okazuje, to wszystko za mało. W tym roku zabrakło dwóch, bardzo ważnych rzeczy. Po pierwsze emocji - wszystko odbyło się gładko, sprawnie - i tyle. Po drugie - publiczności: jeśli zestaw najlepszych w Polsce artystów gromadzi mniej widzów niż dyskoteka w Kościeliskach, to...., to już sam nie wiem, co o tym myśleć.
     Za to wiem, co myśleć o werdykcie jury, które wykazało się w tym roku zbytnią pryncypialnością. Oceniało wykonawców, biorąc pod uwagę jedynie uwidocznioną w nazwie "piosenkę poetycką" rozumianą nazbyt dosłownie. Zapomniano niestety o tradycji przeglądu. Który, choć drugi, odbywa się przecież od ośmiu lat. Słuszne wydawałoby się zachęcanie - również werdyktami jury - do prezentacji odbiegających od stereotypu. Mam nadzieję, że w przyszłym roku nie zapomni o tym tak jury, jak i organizatorzy.
     Antoni Bojanowski, foto: Mirosław Dedyk
     Jury w składzie; Andrzej Poniedzielski, Stefan Brzozowski i Tomasz Lewandowski postanowiło przyznać tylko dwie, równorzędne nagrody główne: zespołowi Tricolor z Bielska Białej i Małgorzacie Wojciechowskiej z Wrocławia. Wyróżnienia otrzymali: Sławomir Kusz z Opola i Anna Górywoda z Sosnowca. Ponadto do koncertu laureatów zaproszono: Anitę Łazińską z Włocławka, Martę Kanię z Knurowa, zespół "Yes-Kiez-Sirumem" z Krakowa, Katarzynę Jarmoszewicz z Siedlec i Mariusza Kozioła z Olesna jako kompozytora piosenki "Pejzaż jesienny" wykonywanej przez Karolinę Sklorz.


Na estradzie MDK - 13-14 X 2001
Mistrz Poniedzielski po raz pierwszyTricolorCzerwony TulipanMistrz Poniedzielski po raz drugi
 


     Zobacz też w ARCHIWUM, co pisaliśmy w ubiegłych latach