Oleska Gazeta Powiatowa - ARCHIWUM
Olesno, Lasowice Wlk, Dobrodzień, Praszka, Gorzów Śląski, Radłów, Rudniki, Zębowice
W wielka woda
     Gwałtowny przybór wody w rzece po ulewnych opadach deszczu spowodował podtopienie posesji przy ulicy Hutniczej w Pietraszowie (gm. Dobrodzień) w dniu 18 lipca [2001].
     W godzinach rannych, jeszcze przed zaalarmowaniem strażaków, mieszkańcy rozpoczęli ewakuację mienia na pierwsze piętra budynków.
     Strażacy po przyjeździe przystąpili do zabezpieczania budynków workami z piaskiem. Ze względu na podnoszący się ciągle stan wody, zadysponowano do pomocy kolejne jednostki. Podczas gdy część strażaków wypompowywała wodę z mieszkań i podwórek inni zabezpieczali workami z piaskiem kolejny budynek. Poziom wody osiągał wysokość od 50 do 70 centymetrów. Przy pomocy spychacza udrożniony został odpływ wody z posesji. Jednocześnie strażacy kontrolowali poziom wody w rzece na pobliskim terenie i miejscowościach sąsiednich. Wodę pompowano przez całą noc. Po zmroku teren akcji został oświetlony przy pomocy agregatów prądotwórczych. Akcją ratunkową kierował kpt. Czesław Noga - komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie.
     Na miejsce zdarzenia przybyli przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy z Dobrodzienia wraz z wiceburmistrzem Ewaldem Zajoncem. Dla wszystkich uczestników działań przygotowany został posiłek.
     Jak poinformował nas kpt. Jarosław Zalewski, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Oleśnie, akcja ratunkowa trwała ponad dwadzieścia godzin. Do zabezpieczania budynków zużyto około 15 ton piasku i ponad dwieście worków. W działaniach uczestniczyło dziewięć samochodów pożarniczych, pracowało łącznie 34 strażaków. Strażakom z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej pomagały jednostki OSP z Dobrodzienia, Bzinicy, Szemrowic oraz z Wysokiej i Borek Małych.
     Hubert Imiołczyk (OGP 33/2001)

     Rzeki brudniejsze
     Prosna i Stobrawa brudniejsze niż dwa lata temu - wynika z analizy przeprowadzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska*. Porównywano wyniki badań przeprowadzonych w 1998 i 2000 r. Badania wód Prosny przeprowadzono w Przedmościu. Prosnę zakwalifikowano do klasy trzeciej (czyli wód o jakości przeciętnej), zwrócono jednak uwagę na przekroczenie norm w zakresie zanieczyszczenia azotem azotynowym o 18 %) i tzw. Miana Coli (o 45 %).
     Czystsza nie jest też Stobrawa. Badano wody w górnym odcinku w Oleśnie i w Starym Oleśnie, kwalifikując je do klasy III, ale stwierdzając okresowe przekroczenia kryteriów dla niektórych rodzajów zanieczyszczeń. Badania wykazały "istotne pogorszenie stanu sanitarnego wód Stobrawy w odcinku Olesno - Stare Olesno".
     (an) (OGP 33/2001)
     *Stan środowiska w województwie opolskim w roku 2000. Opole, 2001.