Oleska Gazeta Powiatowa
Olesno, Lasowice Wlk, Dobrodzień, Praszka
Gorzów Śląski, Radłów, Rudniki, Zębowice
Przegląd piosenki poetyckiej (14-15 X 2000)
TYLKO Z MAKARONEM!?

Jak było? Bez niemiłych niespodzianek, ale i bez wielkich zaskoczeń. W konkursie wzięli udział wykonawcy znani, od kilku lat uczestniczący w tego rodzaju imprezach, większość z nich była już w Oleśnie. Wszyscy w ciągu ostatniego roku dokonali znaczącego postępu, czego wynikiem wysoki poziom tegorocznego przeglądu. Gdyby szukać jakichś niespodzianek, to należałoby wskazać na to, że zabrakło nagrody dla utytułowanego i znanego w środowisku zespołu "Saskia".
Pierwszą nagrodę jury przyznało laureatce sprzed dwóch lat - Natalii Grosiak. A dokładniej zespołowi "Natalia Grosiak Band", który umiejętnie łączy rockowe granie ze słowem poetyckim. Dodajmy, że trzon Bandu stanowią muzycy znanej u nas rockowej formacji "Faces".
Drugie miejsce przypadło przybyłej aż z Grudziądza Ani Mikołajczak z zespołem. Trzecią nagrodę (tylko?) odebrał Tomasz Mars & Gromy. Dwa lata temu zespół wyróżniony został na Przeglądzie Piosenki "Nowej" nagrodą "Gazety Ziemi Oleskiej". Tegoroczny występ grupy pokazał, że nie pomyliliśmy się, twierdząc "będzie z chłopaków pożytek". Już jest, a jeśli któryś z konkursowych wykonawców dysponuje ukształtowanym wizerunkiem i pomysłem na estradowe istnienie, to są to właśnie "Gromy".
Trzecie miejsce z "Gromami" podzielił ex aequo "McAron i Nienormalni". McAron od lat udowadnia, że makaron jest niezbędnym składnikiem nie tylko zupy pomidorowej (o czym traktuje jedna z jego piosenek). Jest koniecznym składnikiem oleskich przeglądów, bowiem najstarsi oleśnianie nie pamiętają, by mogły się one odbyć bez McArona i jego grupy. Jak i bez opolanina Sławka Kusza, który w tym roku wyjechał z wyróżnieniem.
A wyróżnień było w tym roku sporo. Otrzymali je: grupy "Kontem", "Nic wielkiego" i "Koniec Świata", Rafał Drewniany i Krzysztof Krawczyński. Specjalne wyróżnienie konferansjera (Piotr "Słoń" Trzeciak) otrzymała oleśnianka Karolina Sklorz.
Klasę samą w sobie stanowiło jury, którego skład pozwalamy sobie podać w osobnym akapicie: Dominika Kurdziel, Tomasz Lewandowski i Jarosław Wasik.
Jeśli do listy nagrodzonych wykonawców dodać gości przeglądu - Tomasza Lewandowskiego i Wolną Grupę Bukowinę, to okaże się, że naprawdę było czego słuchać w tym roku. Choć postawione przez nas miesiąc temu pytanie, co ma odróżniać ten przegląd od wielu innych, nadal pozostaje aktualne. Zauważmy, że w konkursie nie pojawił się ani jeden wykonawca, o którym można by powiedzieć, że jest odkryciem tegorocznej oleskiej imprezy. Warto pamiętać, że z makaronem czy bez odgrzewanych potraw nie można podawać bez końca.
W tym roku na OPPP było sympatycznie, pozostaje czekać na to, co wydarzy się za rok.
ANTONI BOJANOWSKI
I Ogólnopolski Przegląd Piosenki Poetyckiej odbył się w oleskim Miejskim Domu Kultury w dniach 14-15 października 2000 r.