Oleska Gazeta Powiatowa
Olesno, Lasowice Wlk, Dobrodzień, Praszka
Gorzów Śląski, Radłów, Rudniki, Zębowice
Polska kontra Unia!
Dnia 26 stycznia w Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Sądowej 2 w Oleśnie odbyła się symulacja negocjacji członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Debata została przygotowana przez uczniów klas trzecich interesujących się problemami dotyczącymi integracji Polski z UE. Reprezentowane były dwie strony: unijna i polska, które zostały wylosowane przez przewodniczących obu zespołów przed rozpoczęciem debaty. Debata ta dotyczyła tylko niektórych, wybranych problemów negocjacyjnych. Jej celem było przedstawienie stanowiska młodzieży w kwestiach dotyczących kluczowych aspektów polskiej polityki zagranicznej. Przed rozpoczęciem debaty został odegrany hymn UE i przedstawiono jej krótki zarys historyczny.
Polska ekipa wystąpiła w składzie: Tomasz Bździuch (przewodniczący), Mirosław Borowski, Marceli Rychel, Ola Warzecha i Dorota Augustyniok, bez Rafała Panasewicza, opiekunem grupy był prof. Marek Koloch; strona unijna: Marta Pięch (przewodnicząca), Daniel Szczęsny, Łukasz Dawidowicz, Ania Szulc, Basia Nowak i Basia Kind, opiekunem była prof. Katarzyna Leśniak.
Zaproszonymi gośćmi, a zarazem jury byli: Bogusława Szychowska - inspektor Wydziału Edukacji Sportu i Kultury Starostwa Powiatowego w Oleśnie, Grażyna Bogacz - wicedyrektor Zespołu Szkół, Edyta Wesołowska - nauczycielka geografii, Marek Leśniak - dyrektor Zespołu Szkół (przewodniczący jury), Andrzej Gruca - prezes Młodzieżowego Stowarzyszenia Integracji Europejskiej.
Obie strony - unijna i polska - prowadziły dyskusję na wysokim poziomie[domyślamy się, że na europejskim co najmniej - red.] i nie dawały za wygraną. Czas trwania debaty wynosił 90 minut, po jej zakończeniu obie strony udały się na naradę. Wynikiem było porozumienie oraz ustępstwo reprezentantów Polski w większości problemów. Zadaniem jury było ocenianie umiejętności negocjacyjnych i wiadomości merytorycznych zawodników w poszczególnych problemach (przyznawano od 0 do 5 punktów). Punktowo wygrała strona unijna z minimalną przewagą 4 punktów. Bardzo cieszy fakt, że młodzież interesuje się tak ważnym problem, jakim jest członkostwo Polski w UE. Może w przyszłości będą oni brać udział w innej debacie, o tej samej randze światowej, i to właśnie od nich będzie zależeć przyszłość polskiej polityki zagranicznej.
Marcin Stanosek